Oczyszczacze powietrza - czy tylko dla alergików?
Od lat słyszymy w mediach jak ważnym czynnikiem jest ochrona środowiska. Istnieje szereg organizacji, inicjatyw działających na rzecz kontroli, monitoringu czy ograniczenia różnych zanieczyszczeń, w tym zanieczyszczeń powietrza atmosferycznego. Dążymy do ograniczenia emisji paliw i gazów, zmniejszenia produkcji freonów, wprowadzamy kolejne zakazy palenia w miejscach publicznych itp. Jednak czy kiedykolwiek zastanawialiśmy się czy będąc w zamkniętym pomieszczeniu jesteśmy bezpieczni? Co kryje się w wdychanym przez nas powietrzu? Czy jest ono na pewno czystsze od tego za oknem?
Co to są zanieczyszczenia powietrza?
W obecnych czasach większość populacji spędza blisko 90% czasu w pomieszczeniu zamkniętym - praca, dom, szpital,, mało kto jednak zdaje sobie sprawę, iż oddychanie powietrzem z zamkniętej przestrzeni może nieść ze sobą szereg groźnych dla zdrowia konsekwencji. Agencja Ochrony Środowiska EPA- donosi, iż powietrze z wewnątrz pomieszczeń jest od 2 do 10 razy bardziej zanieczyszczone , w porównaniu do powietrza z zewnątrz. Według raportów WHO ( Światowej Organizacji ds. Zdrowia) społeczeństwu państw wysoko rozwiniętych grozi globalna epidemia i wzrost zachorowań na choroby wynikające z oddychania toksycznym, zanieczyszczonym powietrzem z wewnątrz budynków. Przeciętnie człowiek dokonuje ok 22 tys oddechów, przez nasze płuca dziennie przepływa od 15 do 20 litrów powietrza, badania wykazują iż w każdym jednorazowym wdechu absorbujemy do układu oddechowego ok. 75tys cząsteczek kurzu, przy założeniu, iż pojedynczy gram kurzu to blisko 700mln różnych patogenów. Wiesze cząstki zanieczyszczeń są zatrzymywane przez rzęski, które wyścielają naszą błonę śluzową nosową. Jednak mniejsze trafiają do dolnego układu oddechowego. Długotrwała ekspozycja płuc może zwiększać ryzyko wystąpienia chorób np. POCHP , nowotworów czy alergii. Na podstawie raportów WHO obecnie szacuje się ok trzy miliardy ludzi cierpi na choroby wywołane zanieczyszczeniami powietrza z zamkniętych przestrzeni. Wentylacja skażonym powietrzem wywołuje szereg jednostek chorobowych np. choroby układu krążenia, chorób sercowo - naczyniowych, chorób o podłożu immunologicznym np. alergii, chorób układu oddechowego np. astmę czy POCHP, chorób nowotworowych ale również nerwic, depresji, migren. Najnowsze badania ukazują iż oddychanie toksycznym powietrzem, skraca długość życia o 0,6 _+ 0,2 lat. Do terminologii medycznej zostało nawet wprowadzone określenie SBS - Sick Building Syndrome, Syndrom Chorego Budynku. SBS może wywoływać : alergie skórne, atopowe zapalenie śluzówek, astmę oskrzelową, przewlekłe schorzenia górnych dróg oddechowych, zapalenie krtani, oskrzeli, przewlekłe bóle głowy, zaburzenia koncentracji, depresje, rozdrażnienie. Zanieczyszczenie ze względu na stan skupienia dzielimy na trzy grupy : cząstki stałe (pyły), ciekłe ( aerozole) oraz gazowe.
Jakie zanieczyszczenia znajdują się w otaczającym nas powietrze?
Siarczany, dwutlenek węgla, tlenki siarki,azotu, azbest, ołów, formaldehydy, pestycydy, patogeny biologiczne : wirusy, bakterie np. Legionella pneumophila - klimatyzatory, grzyby pleśnie, roztocza. Nie zdajemy sobie sprawy jak bardzo powietrze które wdychamy do płuc jest zanieczyszczone, ponieważ wyżej wymienione związki chemiczne czy patogeny biologiczne są niewidoczne gołym okiem. Szczególnie groźne dla naszego zdrowia i życia są cząsteczki o średnicy poniżej 2,5μm, wszak to one trafiają bezpośrednio do naszych płuc czy pęcherzyków płucnych, większe są zatrzymywane przez m.in. przez rzęski w nosie
Co może być źródłem zanieczyszczeń powietrza?
Kurz,
spaliny, klimatyzatory, dezodoranty, odświeżacze powietrza,
zwierzęta domowe, kołdry, dywany, zasłony, kanapy, wilgoć, farby,
materiały użyte do konstrukcji pomieszczenia, dym papierosowy, pyłki
roślin, kominki i inne. Często cierpimy, leczymy się, przyjmujemy
duże dawki leków, nie zdając sobie sprawy, iż najlepszym
rozwiązaniem dla naszego organizmu jest zakup do domu oczyszczacza
powietrza.
Oczyszczacz powietrza nie tylko dla alergików...
Oczyszczacz powietrza jak sama nazwa wskazuje ma za zadanie oczyścić powietrze. O zakupie oczyszczacza powinni pomyśleć chorzy na astmę, alergię oraz wszyscy z Nas którzy na co dzień przebywają w szczelnych, hermetycznych budynkach, ( patrz budownictwo z lat 90tych). Na uwagę zasługują również miejsca klimatyzowane oraz te w których przebywają duże skupiska ludzi : praca, sklep czy poczekalnia w przychodni. Oczyszczacze powietrza nie są sprzętem medycznym, nie ma istotnych badań które pokazały by czy można uznać iż leczą astmę czy inne alergie. Warto jednak zauważyć, iż oczyszczacze eliminują z naszego środowiska potencjalne alergeny takie jak : kurz, roztocza, sierść, pyłki czy zarodniki. Faktem jest również, iż korzystanie z oczyszczacza powietrza np. przy astmie, będzie ograniczać nieprzyjemne objawy chorobowe jak np. katar sienny. Wentylacja czystym pozbawionym alergenów powietrzem, będzie również redukować dawki przyjmowanych leków. Dodatkowo nowoczesne oczyszczacze zabijają/ unieszkodliwiają wirusy, bakterie, grzyby np. pleśnie.
Jakie są rodzaje oczyszczaczy powietrza?
Obecnie na rynku mamy szeroki wybór oczyszczaczy powietrza. Najbardziej tradycyjne oczyszczacze wykorzystują do oczyszczanie powietrza filtrów węglowych, filtrów hepa oraz zjawiska jonizacji. Jedak wraz z rozwojem techniki, obecnie wybór możliwości rośnie i możemy wybrać również oczyszczacze wodne, z lampą UV, oraz plazmowe.
To najbardziej podstawowy typ oczyszczaczy. Filtr węglowy absorbuje z otoczenia duże cząsteczki zanieczyszczeń. Ten typ filtra jest niezastawiony jeśli zależy nam na pochłanianiu nieprzyjemnych zapachów. Wykorzystuje się tutaj właściwości węgla aktywnego, który reaguje z pochłanianymi cząsteczkami, które to zostają zatrzymane na powierzchni filtra. Często w oczyszczaczach łączy się działanie kilku sposobów unieszkodliwiania patogenów. Obecnie na rynku dużą część oczyszczaczy łączy stosowanie filtrów węglowych z funkcją jonizatora.
Filtr HEPA High Efficiency Particulate Air czyli wyskokosprawny filtr powietrza. Obecnie flirty HEPA są najpopularniejszymi filtrami, które pomagają nam zachować czystość i higienę w pomieszczeniach gospodarczych są używane m.in. w odkurzaczach. Filtry te odpowiadają za pochłanianie cząstek stałych, tzw, zanieczyszczeń mechanicznych np. kurz czy martw naskórek. Podobnie jak filtry węglowe pochłaniają również nieprzyjemne zapachy. Usuwają cząsteczki o wielkości 0,3 mikrona , więc stosunkowo duże. Dlatego też w oczyszczaczach powietrza oprócz filtrów HEPA wykorzystuje się również zjawisko jonizacji. Ten typ oczyszczacza należy często czyścić, ponadto w porównaniu do konkurencyjnych aparatów, jest głośny.
W urządzeniach tych wykorzystane jest zjawisko jonizacji powietrza. Oczyszczacz emituje do środowiska jony dodatnie oraz jony ujemne. Jony niosą ze sobą ładunek elektrostatyczny to powoduje iż cząsteczki zanieczyszczeń są do nich przyciągane. Cząsteczki dodatnie i ujemne otaczają patogen następnie za sprawą reakcji chemicznych unieszkodliwiają go. Powstała w wyniki reakcji cząsteczka staje się cięższa i opada samoistnie na ziemię, przez co nie może już zostać przez nas za inhalowana.
Wykorzystuje wieloetapowy system filtracji powietrza. Urządzenie pochłaniania zanieczyszczenia, neutralizuje nieprzyjemne zapachy, unieszkodliwia groźne dla zdrowia patogeny, jonizuje powietrze ponad to dodatkowo je nawilża.
Inne
Oczyszczacze termodynamiczne w których to wirusy, bakterie czy grzyby są utlenianie ( spalane ) w wysokiej temperaturze ok 200 stopni.
Oczyszczacze z filtrem fotokatalitycznym w których wykorzystuje się zjawisko promieniowania UV. Promieniowanie za pomocą odpowiedniego rodzaju i nasilenia światłą niszczy strukturę komórek wirusów, bakterii oraz innych patogenów.
Oczyszczacze wodne łączą funkcję oczyszczaczy łączy funkcję oczyszczania powietrza z jego nawilżeniem.
Jaki oczyszczacz powietrza wybrać?
Przed dokonaniem zakupu oczyszczacza
warto zwrócić uwagę na kilka najistotniejszych parametrów:
mechanizm oczyszczania ( rodzaj filtrów)
rozmiar pochłanianych cząsteczek ( im mniejsza średnica pochłodniałych cząstek tym skuteczniejszy oczyszczacz)
jak powierzchnia ile metrów sześciennych jest w stanie oczyścić urządzenie, przyjmuje się iż praktyczny oczyszczacz to taki który może przefiltrować powietrze z danego pomieszczenia cztery razy w ciągu jednej godziny
jaki jest pobór mocy, czy oczyszczacz posiada funkcję inteligentnego oczyszczania
jakie są koszty użytkowania, jak często należy wymieniać filtr
jaki jest poziom głośności urządzenia w trakcie pracy ( zazwyczaj im wydajniejszy oczyszczacz tym głośniejszy)
czy kupiony przez nas sprzęt posiada certyfikaty jakości
jaka jest marka, zazwyczaj im większą marka tym większa jakość urządzenia
jaki jest koszt serwisowania, co mamy zagwarantowane w karcie gwarancyjnej
jeśli decydujemy się na oczyszczacz z nawilżaczem warto sprawdzić jaką pojemność ma nawilżacz ( dla niektórych częste uzupełnianie pojemnika na wodę może być uciążliwe).
Oczyszczacz powietrza nie wyleczy nas z choroby, ale jest sprzętem który może w znaczący sposób poprawić warunki naszego życia.