FAQ Oczyszczacze - pytania i odpowiedzi
powered by
jest pusty
Koszyk jest pusty


FAQ Oczyszczacze powietrza

Pytania i odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania na temat oczyszczaczy powietrza.

 

  1. Do czego służy oczyszczacz powietrza?

  2. Jakie zanieczyszczenie możemy spotkać w zanieczyszczonym powietrzu?

  3. Czy zanieczyszczone powietrza ma wpływ na nasze zdrowie?

  4. Skąd mam wiedzieć, iż potrzebuję oczyszczacza powietrza?

  5. Czy oczyszczacz powietrza leczy objawy astmy?

  6. Co może być źródłem zanieczyszczeń powietrza w naszym bezpośrednim środowisku ?

  7. Czy zabija bakterie?

  8. Czy zabija wirusy?

  9. Czy likwiduje pleśń?

  10. Jakie są rodzaje oczyszczaczy powietrza ?

  11. Oczyszczacze z filtrem węglowym.

  12. Oczyszczacze z filtrem HEPA

  13. Oczyszczacze i zjawisko jonizacji.

  14. Oczyszczacz plazmowy.

  15. Oczyszczacze termodynamiczne

  16. Oczyszczacze z filtrem fotokatalitycznym.

  17. Oczyszczacze wodne.

  18. Na co zwrócić uwagę wybierając oczyszczacz powietrza?

  19. Czy oczyszczacze powietrza posiadają dodatkowe funkcje?

  20. Jakie są wady oczyszczaczy powietrza?

  21. Jak czyścić filtr węglowy ?

  22. Jak często należy zmieniać filtr HEPA?

  23. Na czym polega zjawisko jonizacji powietrza?

  24. Co to jest inteligentne oczyszczanie powietrza?

  25. Jakie są rodzaje filtrów oczyszczających?

1.Do czego służy oczyszczacz powietrza?

Oczyszczacz powietrza jak sama nazwa wskazuje ma za zadanie oczyścić powietrze. Wyniki badań przeprowadzonych przez WHO pokazują wpływ zanieczyszczonego powietrza na nasz organizm. Patogeny zawarte w powietrzu mogą indukować m.in. : zachorowanie na raka płuc, choroby układu krążenia, schorzenie układu oddechowego np. astmę, infekcje górnych drug oddechowych czy wysypki. Nie zdajemy sobie sprawy jak bardzo powietrze które wdychamy do płuc jest zanieczyszczone, ponieważ patogeny takie jak : wirusy, bakterie czy komórki grzybów są niewidoczne gołym okiem. Często cierpimy, leczymy się z różnych jednostek chorobowych nie zdając sobie sprawy, iż najlepszym rozwiązaniem dla naszego organizmu jest zakup do domu oczyszczacza powietrza.

2.Jakie zanieczyszczenie możemy spotkać w zanieczyszczonym powietrzu?

Związki chorobotwórcze jakie wdychamy do organizmu otaczają nas w powietrzu atmosferycznym ale również w pomieszczeniach w których przebywamy. Obecnie jak pokazują badania 90% naszego życia spędzamy w zamkniętych pow mieszczeniach : w pracy, w domu czy w sklepie. Wszędzie tam czyhają na nas groźne patogeny np. pleśnie, bakterie Legionelli ( obecne głównie klimatyzowanych pomieszczeniach) , wirusy,bakterie,dym tytoniowy, związki kancerogenne jak rodon, ołów oraz formaldehydy ( obecne w obiciach mebli).

Przykłady groźnych patogenów ze środowiska pokazuje tabela

  • Wirus ospy wietrznej (Varciella zoster) 0.12 do 0.2 mikrona

  • Wirus ospy prawdziwej (Poxvirus variola) 0.14 do 0.3 mikrona

  • Bakteria kokluszu (krztuśca - bordetella pertussis) 0.2 do 0.3 mikrona

  • Bakterie wywołujące zapalenie płuc (Mycoplasma pneumoniae) 0.2 do 0.3 mikrona

  • Bakterie wywołujące zapalenie oskrzeli (chlamydia pneumoniae) 0.2 do 0.4 mikrona

  • Bakteria wywołująca zapalenie opon mózgowych (Haemophilus influenzae) 0.2 do 0.3 mikrona

  • Bakteria wywołująca gruźlicę (Mycobacterium tubeWWrulosis) 0.2 do 0.6 mikrona

  • Bakteria błonnicy (corynebacteria diptheria) 0.3 do 0.8 mikrona

  • Bakteria szkarlatyny (strptococcus pyogenes) 0.6 do 1.0 mikrona

  • Bakteria powodująca martwicze zapalenie ucha 0.8 do 1.0 mikrona

  • Bakteria wąglika (Bacillus anthracis) 0.1 do 1.25 mikrona

3.Czy zanieczyszczone powietrza ma wpływ na nasze zdrowie?

Według raportów WHO ( Światowej Organizacji ds. Zdrowia) społeczeństwu państw wysoko rozwiniętych grozi globalna epidemia i wzrost zachorowań na choroby wynikające z oddychania toksycznym, zanieczyszczonym powietrzem z wewnątrz budynków. Istotnym czynnikiem który zwiększa podatność na wchłanianie cząstek kurzu, dymu papierosowego, alergenów, wirusów czy innych substancji toksycznych( formaldehyd z mebli). Zanieczyszczone powietrze sprawia, że unosi się w nim mnóstwo kurzu, alergenów, roztoczy, które mogą powodować niedyspozycje układu oddechowego tj. katar, kaszel, a nawet alergie. Do terminologii medycznej zostało nawet wprowadzone określenie SBS - Sick Building Syndrome, Syndrom Chorego Budynku. SBS może wywoływać : alergie skórne, atopowe zapalenie śluzówek, astmę oskrzelową, przewlekłe schorzenia górnych dróg oddechowych, zapalenie krtani, oskrzeli, przewlekłe bóle głowy, zaburzenia koncentracji, depresje, rozdrażnienie.

4.Skąd mam wiedzieć, iż potrzebuję oczyszczacza powietrza?

Trudno podać ogólne kryteria, aczkolwiek badania pokazują iż dziś trudniej znaleźć pomieszczenie wolne od patogenów, niż to w który są obecne. Jeśli przebywasz w pomieszczeniu, które ma mniej więcej 20lat, jesteś bezpośrednio narażony na wdychanie zanieczyszczeń. To wtedy w Polsce i na świecie zaczęto budować ( w ramach oszczędności) tzw. hermetyczne pomieszczenia. Na uwagę zasługują również miejsca klimatyzowane oraz te w których przebywają duże skupiska ludzi : praca, sklep czy poczekalnia w przychodni.

5.Czy oczyszczacz powietrza leczy objawy astmy?

Oczyszczacze powietrza nie są sprzętem medycznym, nie ma istotnych badań które pokazały by czy można uznać iż leczą astmę czy inne alergie. Warto jednak zauważyć, iż oczyszczacze eliminują z naszego środowiska potencjalne alergeny takie jak : kurz, roztocza, sierść, pyłki czy zarodniki. Faktem jest również, iż korzystanie z oczyszczacza powietrza np. przy astmie, będzie ograniczać nieprzyjemne objawy chorobowe jak np. katar sienny. Wentylacja czystym pozbawionym alergenów powietrzem, będzie również redukować dawki przyjmowanych leków.

6.Co może być źródłem zanieczyszczeń powietrza w naszym bezpośrednim środowisku ?

Kurz, spaliny, klimatyzatory, dezodoranty, odświeżacze powietrza, zwierzęta domowe, kołdry, dywany, zasłony, kanapy, wilgoć, farby, materiały użyte do konstrukcji pomieszczenia, dym papierosowy,pyłki roślin.

7.Czy zabija bakterie?

Tak. Większość dostępnych na rynku oczyszczaczy powietrza zabija/unieszkodliwia bakterie chorobotwórcze, ale nie leczy objawów choroby.

8.Czy zabija wirusy?

Tak. Większość dostępnych na rynku oczyszczaczy powietrza zabija/unieszkodliwia wirusy chorobotwórcze, ale nie leczy objawów choroby.

9.Czy likwiduje pleśń?

Tak. Większość dostępnych na rynku oczyszczaczy powietrza zabija/unieszkodliwia komórki grzybów tym zarodniki pleśni.

10.Jakie są rodzaje oczyszczaczy powietrza ?

Obecnie na rynku mamy szeroki wybór oczyszczaczy powietrza. Najbardziej tradycyjne oczyszczacze wykorzystują do oczyszczanie powietrza filtrów węglowych, filtrów hepa oraz zjawiska jonizacji. Jedak wraz z rozwojem techniki, obecnie wybór możliwości rośnie i możemy wybrać również oczyszczacze wodne, z lampą UV, oraz plazmowe.

11.Oczyszczacze z filtrem węglowym.

To najbardziej podstawowy typ oczyszczaczy. Filtr węglowy absorbuje z otoczenia duże cząsteczki zanieczyszczeń. Ten typ filtra jest niezastawiony jeśli zależy nam na pochłanianiu nieprzyjemnych zapachów. Wykorzystuje się tutaj właściwości węgla aktywnego, który reaguje z pochłanianymi cząsteczkami, które to zostają zatrzymane na powierzchni filtra. Często w oczyszczaczach łączy się działanie kilku sposobów unieszkodliwiania patogenów. Obecnie na rynku dużą część oczyszczaczy łączy stosowanie filtrów węglowych z funkcją jonizatora.

12.Oczyszczacze z filtrem HEPA

Filtr HEPA High Efficiency Particulate Air czyli wyskokosprawny filtr powietrza. Obecnie flirty HEPA są najpopularniejszymi filtrami, które pomagają nam zachować czystość i higienę w pomieszczeniach gospodarczych są używane m.in. w odkurzaczach. Filtry te odpowiadają za pochłanianie cząstek stałych, tzw, zanieczyszczeń mechanicznych np. kurz czy martw naskórek. Podobnie jak filtry węglowe pochłaniają również nieprzyjemne zapachy. Usuwają cząsteczki o wielkości 0,3 mikrona , więc stosunkowo duże. Dlatego też w oczyszczaczach powietrza oprócz filtrów HEPA wykorzystuje się również zjawisko jonizacji. Ten typ oczyszczacza należy często czyścić, ponadto w porównaniu do konkurencyjnych aparatów, jest głośny.

13.Oczyszczacze i zjawisko jonizacji.

W urządzeniach tych wykorzystane jest zjawisko jonizacji powietrza. Oczyszczacz emituje do środowiska jony dodatnie oraz jony ujemne. Jony niosą ze sobą ładunek elektrostatyczny to powoduje iż cząsteczki zanieczyszczeń są do nich przyciągane. Cząsteczki dodatnie i ujemne otaczają patogen następnie za sprawą reakcji chemicznych unieszkodliwiają go. Powstała w wyniki reakcji cząsteczka staje się cięższa i opada samoistnie na ziemię, przez co nie może już zostać przez nas za inhalowana.

14.Oczyszczacz plazmowy.

Wykorzystuje wieloetapowy system filtracji powietrza. Urządzenie pochłaniania zanieczyszczenia, neutralizuje nieprzyjemne zapachy, unieszkodliwia groźne dla zdrowia patogeny, jonizuje powietrze ponad to dodatkowo je nawilża.

15.Oczyszczacze termodynamiczne

W tym typie oczyszczacza pochłonięte wirusy, bakterie czy grzyby są utlenianie ( spalane ) w temperaturze ok 200 stopni.

16.Oczyszczacze z filtrem fotokatalitycznym.

Cechują się wysoką skutecznością działania. W tym typie oczyszczacza zostało wykorzystane zjawisko promieniowania UV. Promieniowanie za pomocą odpowiedniego rodzaju i nasilenia światłą niszczy strukturę komórek wirusów, bakterii oraz innych patogenów.

17.Oczyszczacze wodne.

Ten typ oczyszczaczy łączy funkcję oczyszczaczy łączy funkcję oczyszczania powietrza z jego nawilżeniem.

18.Na co zwrócić uwagę wybierając oczyszczacz powietrza?

Przed dokonaniem zakupu oczyszczacza warto zwrócić uwagę na :

  • mechanizm oczyszczania ( rodzaj filtrów)

  • rozmiar pochłanianych cząsteczek ( im mniejsza średnica pochłodniałych cząstek tym skuteczniejszy oczyszczacz)

  • jak powierzchnia ile metrów sześciennych jest w stanie oczyścić urządzenie, przyjmuje się iż praktyczny oczyszczacz to taki który może przefiltrować powietrze z danego pomieszczenia cztery razy w ciągu jednej godziny

  • jaki jest pobór mocy, czy oczyszczacz posiada funkcję inteligentnego oczyszczania

  • jakie są koszty użytkowania, jak często należy wymieniać filtr

  • jaki jest poziom głośności urządzenia w trakcie pracy ( zazwyczaj im wydajniejszy oczyszczacz tym głośniejszy)

  • czy kupiony przez nas sprzęt posiada certyfikaty jakości

  • jaka jest marka, zazwyczaj im większą marka tym większa jakość urządzenia

  • jaki jest koszt serwisowania, co mamy zagwarantowane w karcie gwarancyjnej

  • jeśli decydujemy się na oczyszczacz z nawilżaczem warto sprawdzić jaką pojemność ma nawilżacz ( dla niektórych częste uzupełnianie pojemnika na wodę może być uciążliwe)

19.Czy oczyszczacze powietrza posiadają dodatkowe funkcje?

Wybrane modele oczyszczaczy mogą posiadać takie funkcje jak :

  • inteligentne oczyszczanie powietrza

  • nawilżanie powietrza

  • jonizacja powietrza

  • aromaterapia

20.Jakie są wady oczyszczaczy powietrza?

Najczęstszą wadą oczyszczaczy jest koszt ich utrzymania. Warto pamiętać iż nie zawsze oszczędzamy wybierając najtańszy model. Pomijając fakt, iż takie urządzenie może cechować się niską skutecznością działania, ( to w zasadzie po co decydować się na zakup takiego oczyszczacza ?) może również być kosztowne w utrzymaniu. Wysoki pobór mocy, czy konieczność częstej wymiany czy serwisowania poszczególnych części.

21.Jak czyścić filtr węglowy ?

Ten rodzaj filtra bardzo szybko ulega zanieczyszczeniu, pochłania największe, najbrudniejsze cząsteczki. Aby nasz oczyszczacz wytwarzał czyste powietrze należy zadbać o czystość tego filtra. Zaleca się by systematyczne, delikatne ręczne pranie w letniej wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń lub płyny do kąpieli.

22.Jak często należy zmieniać filtr HEPA?

Filtry te należy wymieniać zgodnie z zalecenimi roducenta (patrz instrukcja obsługi). Zazywczaj są one wymieniane raz na 10 , 5 lub 2 lata.

23.Na czym polega zjawisko jonizacji powietrza?

Zjawisko jonizacji to inaczej rozpad atomu bądź cząsteczki na jony ( kationy dodatnie i aniony ujemne). Jonizatory ultradźwiękowe wykorzystują modem ultradźwiękowy, który za pomocą drgań doprowadza do rozpadu cząsteczek. Dochodzi wówczas do wytworzenia wolnych rodników (hydroksylowych),które mają zdolność niszczenia i unieszkodliwiania wirusów, grzybów czy nieprzyjemnych zapachów. Do dziś nie udało się jednoznacznie określić czy jonizacja powietrza wywiera pozytywny wpływ na zdrowie człowieka. Wiadomo jednak, iż zjonizowanym, oczyszczonym powietrzem oddycha się przyjemniej, lżej ( zjawisko porównywalne do oddychania powietrzem zaraz po burzy). Ponad to zjawisku jonizacji przypisuje się również właściwości takie jak :

  • zmniejszenie ból u pacjentów po zabiegach chirurgicznych

  • przyśpieszenie gojenia ran

  • poprawę zdolności koncentracji

Warto jednak w tym miejscu zwrócić uwagę na fakt, nadmiar jonów ujemnych może mieć również negatywny wpływ na układ immunologiczny człowieka, przyśpieszając wzrost komórek nowotworowych ( wynik powstawania aktywnego cząsteczki ozonu)

24.Co to jest inteligentne oczyszczanie powietrza?

Inteligentne oczyszczanie powietrza to funkcja dodatkowa oczyszczaczy powietrza, która nie jest dostępna we wszystkich urządzeniach. Oparta jest na działaniu specjalnego czujnika wbudowanego w oczyszczacz, który kontroluje stężenie obecnych w powietrzu zanieczyszczeń. Kiedy detektory zarejestruje w powietrzu patogeny, uruchamia proces oczyszczania, kiedy w powietrzu brak zanieczyszczeń urządzenie jest oddane w stan uśpienia.

25.Jakie są rodzaje filtrów oczyszczających?

  • Filtry zaporowe filtry węglowe oraz HEPA

  • Filtry fotokalityczne, wykorzystają działanie promieni UV

  • Filtry elektrostatyczne

Najlepsze marki sprzętu:
Biuro obsługi klienta:
Novamed ® Sp. z o.o.
ul. Traktorowa 143,
91-203 Łódź
pon-pt godz. 8.00-16.00
Obsługa klienta:
tel.: 785 056 247

Pomoc w zakresie składania
i realizacji zamówień
Współpraca:
tel.: 665 995 586

Informacje w zakresie oferty
oraz warunków współpracy
email: office@medipretium.pl
Napisz do nas
Zapytaj o ofertę współpracy
close

W ramach www.novamed.pl stosujemy pliki cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Możesz dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej "Polityce Cookies"

© 2016 Novamed Sp. z o.o.
powered by