Stetoskop 3M Littmann będzie służyć przez lata, jeśli tylko odpowiednio o niego zadbasz.
Zalecenia ogólne
Stetoskop 3M littmann został skonsrtuowany tak, aby służył Ci przez wiele lat pracy. Regularne czyszczenie stetoskopu zapewni Ci jego optymalną sprawność akustyczną.
Czyszczenie stetoskopu
Dezynfekcja stetoskopu 3M Littmann należy wykonywać jedynie szmatką nawilżoną 70% roztworem alkoholu izopropylowego. Nie należy zanurzać stetoskopu w żadnych płynach, ani nie powinno się wystawiać go na działanie żadnego procesu sterylizacyjnego. Dla dokładnego oczyszczenia wskazane jest zdjęcie oliwek. Nie wolno wystawiać stetoskopu na nadmierne działanie ciepła ani chłodu oraz rozpuszczalników i olejów.
Jak dbać o przewody?
Littmann w większości stetoskopów używa przewodów wykonanych z PCW (polichlorku winylu), który twardnieje pod wpływem działania na niego przez dłuższy czas lipidów, które znajdują się w ludzkiej skórze. Może to prowadzić do tego, że przewód stetoskopu noszonego na nieosłoniętej szyi twardnieje. Dlatego należy tego unikać. Jeśli któs noosi stetoskop w ten sposób, wówczas zalecane jest noszenie stetoskopu, na przykład pod kołnierzem.
Jak zachować sprawność akustyczną?
Jeśli działanie stetoskopu nie jest zadowalające, wówczas powinno się sprawdzić następujące rzeczy:
1. Prawidłową regulację napięcia układu liry:
układ liry stetoskopu 3M Littmann jest zaprojektowany zgodnie z fizjologicznym przebiegiem kanału słuchowego zewnętrznego. Przed nałożeniem stetoskopu, należy trzymać lirę stetoskopu przed sobą tak, aby oliwki były skierowane do przodu (zdjęcie A). Gdy oliwki znajdą się w uszach, powinny być odpowiednio dociśnięte (zdjęcie B). Nie ma dwóch identycznych kanałów słuchowych. Jeśli po wsunięciu oliwek do uszu w prawidłowy sposób - odczuwamy dyskomfort, a sprawność akustyczna nie jest wystarczająca, należy trzymając każdą z oliwek wyregulować lirę do uzyskania należytego dopasowania. Nieprawidłowe założenie stetoskopu może powodować niedostateczne uszczelnienie akustyczne, a w niektórych przypadkach - prowadzić do całkowitego zablokowania odbioru tonów (zdjęcie C).
Zdjęcie A Zdjęcie B Zdjęcie C
Zakładanie słuchawek Poprawne założenie Niepoprawne założenie
2. Prawidłowe dopasowanie oliwek:
Ważne jest, żeby w celu uzyskania optymalnej sprawności akustycznej użyte były oliwki o prawidłowym rozmiarze. Jest to szczególnie ważne, gdy stosujemy oliwki samouszczelniające. Jeśli oliwka samouszczelniająca jest za duża, to ucisk oliwki na ucho może powodować pogorszenie sprawności akustycznej. To samo odnosi się do sytuacji, gdy oliwka jest zbyt mała. Indywidualne dobranie wielkości oliwki pozwoli na uzyskanie najlepszej sprawności akustycznej.
3. Sprawdzenie drożności przewodu:
Jeśli stetoskop jest zazwyczaj noszony w kieszeni, lub nie był poddawany rutynowemu czyszczeniu, to istnieje prawdopodobieństwo, że włókna lub zanieczyszczenia doprowadzą do zatkania światła przewodu. Rutynowa dbałość i konserwacja mogą zapobiec wystąpieniu takiej sytuacji.
4. Kontrola szczelności:
Działanie stetoskopu opiera się na hermetycznym uszczelnieniu, umożliwiającym przenoszenie tonów ciała od pacjenta do uszu użytkownika stetoskopu. Poluzowane elementy głowicy, luźne lub popękane przewody mogą doprowadzić do zniszczenia hermetycznego uszczelnienia.
5. Przełączanie lejka:
W przypadku stetoskopów o głowicy dwustronnej, przełączanie pomiędzy trybem lejka lub membrany następuje przez obracanie głowicy. Jeśli otwarta jest membrana, to lejek będzie zamknięty, uniemożliwiając przechodzenie tonów przez lejek i vice versa.
Stetoskopy - różnice w budowie | Historia stetoskopów Littmann | Typy i modele stetoskopów Littmann
Wybierz stetoskop Littmann dla siebie | Techniki osłuchiwania i różne tony | Użytkowanie stetoskopów
Pytania i odpowiedzi o stetoskopy | Oferta stetoskopów Littmann | Dystrybucja Littmann